مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

چگونه می توانیم شکایت کنیم ؟

پنجشنبه 29 مرداد 1394

شاید براتون پیش اومده یا بیاد که بخواهید از کسی بنا به دلایلی شکایت و حق خواهی کنید ؛ اما اینجا ممکنه سوال پیش بیاد که " چجوری میتونم شکایت کنم ؟ " ما در این مقاله میگیم چجوری میتونین شکایت کنین .

پس در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید...

هرگاه قانونگذار انجام دادن یا انجام ندادن كاری را ممنوع كرده و برای مرتكب آن مجازات مشخص كند ، انجام یا عدم انجام امرو نهی قانونگذار جرم خواهد بود .

در بیشتر موارد قانونگذار از اشخاص میخواهد اعمال پیشبینی شده در قانون را انجام ندهند و اگر نه ! ، مجازات میشوند . 

چگونه شكایت كنیم ؟ به عنوان مثال پیشبینی جرایمی چون قتل ، ضرب و جرح و كلاهبرداری به منزله اعلام این امر به اشخاص است كه از ارتكاب این اعمال خودداری كنند و اگر این اعمال را انجام دادید مجازات خواهید شد . در مقابل پاره ای از موارد قانونگذار از مردم انتظار دارد كاری را به انجام برسانند و به تكلیفی عمل كنند ، در غیراین صورت برای شخصی كه از عمل به این تكالیف امتناع كند ، مجازات پیشبینی شده است . به عنوان نمونه تامین هزینه زندگی زن و فرزندان مشترك را قانونگذار به عنوان یك تكلیف بر زوج تحمیل كرده است و شوهر و پدری كه با وجود توان مالی از پرداخت هزینه زندگی زن و سایر افراد واجب النفقه خودداری كند ، متحمل مجازات خواهند شد .

اما در صورت تحقق یكی از این جرایم چگونه و بر چه اساسی باید مبادرت به طرح شكایت كرد و شاكی با چه فرآیندی در دادرسی كیفری روبهروست ؟ : طرح شكایت  بیشتر پرونده های مطروحه در دادگستری و دادسراها با متضرر از جرم آغاز میشود . هر روزه صحن مجتمع های قضائی شاهد اشخاصی است كه با تنظیم و تقدیم شكایت به مراجع ذیصلاح ، مبادرت به طرح و تعقیب دعاوی خود میكنند و از مقامات قضایی تقاضای اعاده حقوق از دست رفته خود و مجازات مرتكبین جرایم را دارند . در تنظیم شكایت كیفری ، شاكی باید چند مسئله را به طور دقیق در شكایت خود درج كند . 

1 – مشخصات و آدرس خود ( شاكی ) 

2 – مشخصات مرتكب یا مرتكبین جرم ( مشتكی عنه ) «در صورت امكان » و اعلام نشانی آنها 

3 – محل وقوع جرم 

4 – شرح عمل مجرمانه مورد ادعا و چگونگی و تاریخ وقوع آن 

5 – دلایل ارتكاب جرم در صورت وجود شهود و آدرس آنها 

6 – میزان خسارت و ضرر و زیان وارده ، در صورت ورود خسارت و امكان تعیین آن . 

در شكواییه مطروحه شاكی به بیان شكایت خود با ذكر موارد پیش گفته از مقامات قضایی دادخواهی میكند و با این طرح شكایت فرآیند دادرسی كیفری آغاز میشود .

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش