مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

پراید بخرم یا تیبا !!؟

چهارشنبه 12 فروردین 1394

 

پراید بخرم یا تیبا !!؟

قدرت بیشتر موتور تیبا می تواند برگ برنده باشد بخصوص اینکه پراید بعد از افزایش وزن ، هنوز با موتور 1300 سی سی به بازار می آید و باعث می شود شتاب کمتری در دسترس داشته باشید .

به گزارش مجله مجازی به نقل از روزنامه هفت صبح : قدرت بیشتر موتور تیبا می تواند برگ برنده باشد بخصوص اینکه پراید بعد از افزایش وزن ، هنوز با موتور 1300 سی سی به بازار می آید و باعث می شود شتاب کمتری در دسترس داشته باشید .

اولین گزینه هایی هستند که ممکن است به فکر هر خریداری برسد . با اینحال برای خریدشان باید از mvm110 چینی صرفنظر کنید . پراید و تیبا این شهرت را مدیون قیمت پایین خود هستند ، به طوری که آنها را جزو ارزان ترین خودروهای نو می شناسیم .

اگر دایره انتخاب را به آنها محدود کنیم تنها سه تا پنج میلیون تومان اختلاف قیمت دارند . از نظر فنی چطور؟ پراید مدت ها در بازار حضور داشته و ظاهرا زیادی تکراری است . به همین خاطر بعضی ها راهشان را کج می کنند و به سراغ اولین خودرو ایرانی سایپا می روند .

با اینکه می گویند در ساخت تیبا از شاسی پراید و خانواده X100 استفاده شده است ، با اینحال ظاهر امروزی تری به خود گرفته است . آنهایی که پشت فرمان این خودرو نشسته اند ، می گویند نگهداری از تیبا ، دقیقا به اندازه سواری گرفتن از پراید ارزان تمام می شود . هر دو خودرو مصرف سوخت پایینی دارند و برای سرویس و نگهداری زیاد صاحب شان را به زحمت نمی اندازند . حتی بعضی قطعات و لوازم شان مشترک است اما پای انتخاب و خرید که وسط می آید باید سختگیری بیشتری انجام داد . با احتساب اینکه نمی توان روی رانندگی در خارج شهر خیلی رویشان حساب باز کرد ، شما پراید 20 میلیونی را انتخاب می کنید یا تیبای 25 میلیونی ؟


موتور

تیبا : تیبا از موتوری با حجم 1500 سی سی بهره می برد که باعث شده این خودرو قدرت و شتاب خوبی داشته باشد . از این لحاظ تیبا برتری زیادی نسبت به پراید مخصوصا پراید 131 دارد چون در پراید 131 بدون تغییر در موتور ، وزن ماشین افزایش داشته که باعث کندی شتاب شده است . موتور خودرو توان تولید نیرویی معادل 87 اسب بخار برای 5300 دور در دقیقه و گشتاور 128 نیوتن متری برای چهار هزار دور در هر دقیقه را دارد .

البته این نکته را بایداضافه کنیم که تیبا به کیفیت روغن موتور حساس بوده و شما حتما باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج دهید . اگر برای این خودرو از یک روغن موتور معمولی استفاده کنید تقریبا بعد از دو هزار کیلومتر رانندگی ، وقتی خودرو را روشن کنید ، صدای غیرعادی از موتور به گوش خواهد رسید که به مرور فراگیر شده و پس از گرم شدن ماشین هم دیگر قطع نخواهد شد . حداکثر سرعت نیز در این خودرو 200 کیلومتر بر ساعت است .

پراید 131 : موتور پراید همچون تیبا دارای چهار سیلندر بوده که به صورت خطی قرار گرفته اند . موتور این خودرو با حجم 1300 لیتر می تواند قدرتی معادل 71 اسب بخار برای 5250 در هر دقیقه به همراه گشتاوری 108 نیوتنی برای چهار هزار دور تولید کند ؛ بنابراین تیبا در حجم موتور ، قدرت ، اسب بخار و دورهای موتور از پراید برتر است .

این خودرو همانند تیبا به یک گیربکس پنج دنده دستی مجهز شده است . حداکثر سرعت در پراید 170 کیلومتر بر ساعت بوده و با این خودرو شما به 14 تا 15 ثانیه زمان نیاز خواهید داشت تا از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسید ، بنابراین از نظر سرعت و شتاب نیز تیبا با داشتن سرعت 200 کیلومتری و زمان 12 تا 13 ثانیه ای از پراید برتر است .

مصرف سوخت

پراید 131 : باک بنزین در پراید 131 گنجایش 40 لیتر بنزین دارد که به ازای هر صد کیلومتر رانندگی به صورت ترکیبی هفت لیتر بنزین از آن کاسته می شود. در واقع پراید در شهر صدی 9.5 لیتر بنزین می سوزاند که این عدد در اتوبان ها 5.3 لیتر است.


تیبا : باک سوخت تیبا گنجایش 40 لیتر بنزین دارد . مصرف سوخت شهری آن 5.6 لیتر به ازای هر صد کیلومتر رانندگی بوده و مصرف سوخت ترکیبی آن نیز به 6.95 لیتر می رسد .

سیستم فرمان

تیبا : فرمان این خودرو دارای سیستم هیدرولیک با قابلیت تنظیم ارتفاع است . نوع سیستم ترمز این خودرو ، روغنی با بوستر خلایی بوده و نوع و دیسک و کالیبر ترمز آن در جلو دیسکی و در عقب کاسه ای است .

پراید 131 : فرمان این خودرو دارای سیستم هیدرولیک با قابلیت تنظیم ارتفاع است. نوع سیستم ترمز این خودرو روغنی با بوستر خلایی بوده و نوع دیسک و کالیبر ترمز آن در جلو دیسکی و در عقب کاسه ای است .

آپشن ها

پراید 131 : در پراید نیز همچون تیبا از سیستم تهویه مطبوع استفاده شده است . سیستم پخش پراید علاوه بر سی دی از USB استفاده می کند و قابلیت اجرای فایل های MP3 را دارد . در جلو و عقب پراید مه شکن تعبیه شده است .

تیبا : یکی از آپشن هایی که در تیبا به کار رفته سیستم تهویه مطبوع است . سیستم پخش این خودرو توان اجرای فایل های MP3 از روی USB را دارد . این ماشین مجهز به چراغ جلوی پرنوری است که رانندگی در شب را راحت می کند و این مسئله تاثیر زیادی بر کاهش حوادث ناشی از کاهش دید در شب راننده دارد . همچنین برای مواقع ضروری دارای مه شکن جلو و عقب است . اضافه بر آن تیبا چراغ هشداردهنده عیب یاب موتور دارد . شیشه های برقی در این خودرو نیز تنها به درهای جلو متعلق است . صندلی راننده تیبا قابلیت تنظیم ارتفاع دارد .

پراید و تیبا در بازار

هم اکنون قیمت پرایدهای 131 مدل SE در نمایندگی ها 19 میلیون و 720 هزار تومان بوده و در بازار آزاد نیز با قیمت 19 میلیون و 900 هزار تومان فروخته می شوند . البته دوگانه سوز همین مدل در نمایندگی و بازار آزد به ترتیب 21 میلیون و 220 هزار تومان و 19 میلیون و 100 هزار تومان قیمت دارند .

پراید 131 در مدل SL نیز در بازار آزاد 18 میلیون تومان قیمت دارد . در بازار دست دوم هم شما می توانید یک دستگاه پراید 131SE تولید 92 با رنگ مشکی و 26 هزار کیلومتر کارکرد را به قیمت 18 میلیون تومان خریداری کنید .

تیبا نیز در مدل های SE ، SX ، دوگانه و هاچ بک ارائه می شود که در نمایندگی ها به ترتیب 23 میلیون و 710 هزار تومان ، 26 میلیون و 610 هزار تومان ، 25 میلیون و  900 هزار تومان عرضه می شوند . در بازار آزاد هم یک دستگاه تیبا SX به قیمت 22 میلیون و 700 هزار تومان فروخته می شود .

تیبا در مدل SE نیز در بازار آزاد 24 میلیون و 800 هزار تومان قیمت دارد . قیمت آزاد مدل دوگانه سزو این خودرو نیز 25 میلیون و 700 هزار تومان است . همچنین مدل هاچ بک تیبا در بازار آزاد به قیمت 26 میلیون و 600 هزار تومان فروخته می شود . در بازار خودروهای کارکرده هم یک دستگاه تیبا مدل 92 با رنگ سفید و کارکرد 25 هزار کیلومتر 21 میلیون و 800 هزار تومان قیمت دارد .

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش