مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

 

مراقبه : راهی برای مدیریت استرس و سلامت


چگونه مراقبه کنیم؟مجله دنیای سلامت" target="_blank">سلامت - ترجمه سمیرا سرایلو : چگونه باید مراقبه کرد ؟ مراقبه در واقع سخت نیست و افرادی که به طور منظم مراقبه می کنند از فواید بسیار آن بهره مند می شوند . فراگیری مراقبه حقیقتاً به درد بخور و مفید است ! و اکنون می توانید مراقبه را بیاموزید !


نحوه انجام:


زمان کافی و مکانی ساکت و آرام بیابید : هنگام مراقبه ، داشتن مکانی آرام به دور از مزاحمت و زمانی اختصاصی می تواند برای داشتن مراقبه ای بی وقفه و بدون مزاحمت مفید باشد . زمانی که تازه شروع به مراقبه می کند ، از روزی چند دقیقه (5  یا 10 ) شروع کنید ، همین زمان کم هم می تواند به شما کمک کند تا آن را تبدیل به عادت کنید بعدا اگر دوست داشتید می توانید زمانش را بیشتر و بیشتر کنید .

راحت بنشینید : زمانی که مراقبه می کنید ، مهم است راحت و آسوده باشید ، اما نه آنقدر که خوابتان ببرد ( مگر اینکه برای مشکلات خواب مراقبه کنید ) . بسیاری از افراد ترجیح می دهند برای مراقبه در راحت ترین وضعیت بنشینند . اگر اولین بارتان است که می خواهید مراقبه کنید وضعیت های نشستن متفاوت را امتحان کنید و هرکدام برای تان راحت تر بود را انتخاب کنید مهم این است که بدن تا در حالت راحت و ریلکس باشد .


بر زمان حال تمرکز کنید : آیا صدای آرام درون سرتان را می شناسید گفتگوی درونی تان ؟ آن گزارش لحظه به لحظه ای از گذشته ها و تامل و تعمق در گذشته ، برنامه ها و مشغولیت ذهنی تان نسبت به آینده و تحلیل هرچیزی را شامل می شود . زمانی که مراقبه می کنید با تمرکز بر لحظه حال این صدای آرام ذهن تان را خاموش کنید . تمام تلاشتان را به کار بگیرید تا تمرکزتان در لحظه حال بمانید .

تمرکز بر... : اگر فکر می کنید ، رهایی از این پرگوییهای ذهن « کار خیلی ساده ای است ... » ممکن است حق با شما باشد . آن صدای آرام  می تواند سمج و یکریز باشد ، و بر « هیچ چیز » تمرکز نداشته باشد ، اما سعی کنید ذهن تان را کاملا خالی و شفاف نگه دارید ، این کار نیاز به تمرین دارد . ( هر زمان که مراقبه می کنید این کار را هم تمرین می کنید ! ) برخی ترجیح می دهند برای تمرکز و رهایی از این پرگویی ذهن بر ذکری تمرکز کنند ، بقیه بر تنفس شان ، موسیقی مراقبه ، یا امثال هم تمرکزی می کنند ، همه اینها می تواند مفید باشند . تکنیک های مراقبه بسیاری برای تمرکز وجود دارد ، و گاهی یافتن تمرکزهای جدید می توانند بسیار مفید باشد .

شما عالی هستید : افراد بسیاری فکر می کنند که نمی توانند مراقبه کنند چون ساکت کردن این صدای درون ذهن از هر صدای دیگری سخت تر است . اگر متوجه شده اید که این صدای درون تان فعال تر شده است و هنگام مراقبه باعث حواس پرتی تان می شود ، شما جایی « اشتباه » نکرده اید – در حقیقت ممکن است به این معنی باشد که شما در مسیر صحیحی هستید ! این اتفاق حتی برای افرادی که اغلب و طولانی مدت مراقبه می کنند هم می افتد ، اگر زمانی را به مراقبه اختصاص می دهید ، و به خاطر دارید که در هر لحظه بر لحظه حال تمرکز کنید ، شمال کارتان را به نحو احسن انجام می دهید ، پس نگران چیزی نباشید .


توصیه ها :

•    وقتی تازه شروع به مراقبه می کنید ، بهتر است از روزی 5 دقیقه شروع کنید ، به جای اینکه هفته ای 35 دقیقه مراقبه کنید روزی 54 دقیقه مراقبه را در برنامه تان بگنجانید ، منظم و مرتب بودن مراقبه از مدت زمان آن مهم تر است . زمانی که این کار را به عادت بدل کنید ، می توانید مدت زمان مراقبه تان را افزایش دهید ، و اگر زیادی به خودتان سخت بگیرید ، هرگز نخواهید توانست آن را تبدیل به عادتی مثبت در زندگی تان کنید .

•    هدف نهایی خوب 10 - 20 دقیقه ، یک تا دوبار در روز است . به راحتی می توانید به مراقبه بپردازید ، چون زمان چندانی از زندگی شما را نمی گیرد ، اما به مرور فواید بسیار آن را خواهید دید ، مانند کاهش استرس .

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش