مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

5 روش برای تقویت حافظه

جمعه 26 خرداد 1396

برای همه ی ما پیش آمده که گاهی در طول زندگی مواردی را فراموش می‌كنیم . در هر حال ، فراموشی و از دست دادن حافظه مساله مهمی است كه نباید آن را نادیده بگیریم !

حتما در مورد آلزایمر و بیماری‌هایی این چنینی شنیده اید ! که باعث ایجاد نگرانی در همه افراد مخصوصا كهنسالان شده است ، اما بهتر است به جای غصه و نگرانی ، به دنبال راه و چاره ای برای تقویت حافظه باشیم .

در این مقاله قصد داریم شما را با 5 راه مفید و موثر در زمینه تقویت و افزایش حافظه آشنا نماییم ! در ادامه مطلب با ما همراه باشید . . .


داشتن ذهن فعال باعث تقویت حافظه می شود !

1 - ذهن فعال داشته باشید : سعی نمایید فعالیت‌هایی كه سبب تحریك مغز می شوند را انجام دهید زیرا تحریک مغز موجب تقویت حافظه و به دنبال آن بروز فراموشی و مشکلات مشابه را به تعویق می اندازد ! برای این منظور می‌توانید به حل جدول كلمات متقاطع بپردازید یا بخش‌های جدید روزنامه را بخوانید ، هنگام رانندگی به جای مسیر همیشگی که طی میکنید یک راه دیگر را جایگزین نمایید و یا به صورت داوطلبانه در یک فعالیت اجتماعی شرکت نمایید ! زیرا همه ی این راه های اشاره شده موجب تقویت حافظه شما می گردد !

معاشرت با دیگران موجب تقویت حافظه میگردد

2 - معاشرت با دیگران : تعاملات اجتماعی باعث دور شدن استرس‌ و افسردگی كه هر دو از دلایل شروع فراموشی هستند ، می شود ! پس اگر همیشه تنها هستید به دنبال فرصتهایی بگردید تا با دوستان و عزیزان و اطرافیانتان باشید ، مثلا میتوانید به یک ناهار ساده دعوت ، و مدتی را در کنار هم سپری کنید !

مرتب و منظم بودن باعث تقویت حافظه خواهد شد

3 - منظم و مرتب باشید : اگر اتاقتان شلوغ و به هم ریخته ای دارید ، احتمال گم شدن لوازم مورد نیاز نیز بیشتر خواهد شد ، اما برای رفع این مشکل می‌توانید كنار تقویم ، روی در یخچال ، دفترچه یادداشت گوشی موبایل یا هر جای دیگری كه فكر می‌كنید مناسب است ، فهرستی از كارها و برنامه‌های خود را قرار دهید . همچنین هنگام نوشتن این مطالب ، برای آنکه بهتر در حافظه تان بماند آنها را بلند تكرار كنید . البته دقت داشته باشید كه كارهای انجام شده را سریع از فهرست حذف نمایید .

رژیم غذایی مناسب باعث تقویت حافظه می شود

4 - کنترل رژیم غذایی : رژیم غذایی مناسب علاوه برآنکه برای سلامت" target="_blank">سلامت قلب مفید است ، باعث تقویت حافظه می شود . به همین منظور حتما در برنامه غذایی خود میوه ، سبزی و غلات سبوس‌دار را قرار دهید و از محصولات كم‌چرب استفاده كنید . البته در مصرف مایعات هم دقت داشته باشید و در طول روز آب كافی ( حداقل 8 لیوان ) نوش جان کنید !

ورزش منظم باعث تقویت حافظه و سلامت می شود

5 - ورزش را همیشه جدی بگیرید : ورزش و فعالیت بدنی باعث افزایش جریان خون در تمام اعضای بدن بخصوص مغز می‌شود . بنابراین بهتر است هر روز حداقل 3 دقیقه ورزش هوازی را در برنامه خود قرار دهید . اگر برنامه زندگیتان به گونه ای است که به شما اجازه ورزش كردن نمی‌دهد ، روزی حداقل 10 دقیقه را به پیاده روی اختصاص دهید !

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش