مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

بهترین زمان ورزش کردن

جمعه 07 فروردین 1394

 

بهترین زمان ورزش کردن

خیلی از افراد عادت دارند كه ساعت 6 صبح از خواب بیدار شوند و ورزش كنند و عقیده دارند كه این زمان بهترین زمان برای ورزش كردن است ، چون برای سپری كردن روز به آنها انرژی میدهد ، اما خیلیهای دیگر ترجیح میدهند كه بعد از شام ، كمی پیاده روی كنند . اما آیا ساعت خاصی وجود دارد كه تمرین كردن در آن ساعت بیشتر نتیجه دهد ؟

واقعیت این است كه هیچ مدرك علمی وجود ندارد كه ثابت كند ورزش كردن در یك ساعت خاص ، كالری بیشتری میسوزاند و فایده بیشتری دارد ، اما ساعت تمرین كردن تاثیر بسیار زیادی بر احساس شما دارد . مهم تر از همه این كه، متخصصین میگویند بهتر است یك ساعت خاص را برای تمرین كردن خود انتخاب كرده و آن را ادامه دهید تا ورزش كردن برایتان به شكل عادت درآید ... 

ساعت بدن : ریتم شبانه روزی بدن شما تعیین میكند كه چه نوع آدمی باشید ، مثل خروس سحرخیز باشید یا مثل جغد ، شبها بیدار بمانید . ریتم شبانه روزی با چرخش 24 ساعته ی زمین كنترل میشود . این ریتمها بر عملكردهای بدن مثل فشار خون ، دمای بدن ، سطح هورمونها و ضربان قلب تاثیرگذار است كه همه این ها برای آمادگی شما جهت انجام تمرینات مهم هستند . استفاده از ساعت بدنتان برای تعیین ساعت تمرینات میتواند ایده خوبی باشد ، اما مسایل دیگری مثل خانواده و برنامه های كاری هم هستند كه در این زمینه نقش دارند . 

ورزش اول صبح : تحقیقات نشان میدهد كه برای ایجاد یك عادت ورزشی ثابت و همیشگی ، بهتر است افراد اول صبح ورزش كنند ، زیرا در این ساعت میتوانند قبل از اینكه فشار زمانی و سایر برنامهها در ورزش كردن آنها اختلال ایجاد كند، تمریناتشان را انجام دهند.توصیه مهم برای ورزش در اول صبح این است كه چون دمای بدن در این ساعت از روز پایین است ، باید زمان بیشتری را به گرم كردن بدن اختصاص دهید . 

وقتی پای بیخوابی به میان میآید : متاسفانه وقتی شب گذشته بیخوابی كشیده باشید ، بیدار شدن از خواب در اول صبح كار چندان ساده ای نخواهد بود . داشتن عادات منظم برای خوابیدن ، به شما برای مقابله با بی خوابی كمك میكند . بدن باید برای خوابیدن آماده شود . ضربان قلب و دمای بدن باید به حالت استراحت درآیند . این مساله كمك میكند تا بدن به خواب عادت كند . ولی ورزش كردن یا غذا خوردن دیرهنگام ، آمادگی بدن شما را به خواب كاهش میدهد ، چون هر دوی این اعمال باعث بالا بردن ضربان قلب و دمای بدن میشوند كه برای خوابیدن به هیچ عنوان مناسب نیستند . 

وقتی دیرتر بهتر است : برای خیلی از افراد كه عادت به زود بیدار شدن ندارند ، ورزش كردن اول صبح چندان هم مناسب نیست . بهترین زمان برای ورزش كردن این افراد ، عصرها بعد از اتمام كار است . در این زمان كمتر مجبور می شوند با بدنشان بجنگند . برای خیلی از افراد هم ساعت ناهار بهترین زمان برای ورزش است ، به ویژه اگر همكارانتان هم با شما همراهی كنند ، اما توجه داشته باشید كه تمریناتتان را قبل از غذا خوردن انجام دهید نه بعد از آن.ورزش كردن بلافاصله بعد از غذا خوردن صحیح نیست، چون جریان خون از سمت دستگاه گوارشی به طرف عضلات شما می رود، لذا هضم مواد غذایی دچار اختلال می شود . برای ورزش كردن باید حداقل 90 دقیقه بعد از خوردن غذای سنگین صبر كرد . 

بهترین ساعت ورزش را برای خودتان پیدا كنید : لازم نیست حتماً تخصص چندانی در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان داشته باشید تا بتوانید بهترین زمان را برای ورزش كردن خود انتخاب كنید . میتوانید ساعات مختلف روز را امتحان كنید ؛ مثلا چند هفته اول صبح ورزش كنید ، بعد ، ظهر را امتحان كنید و بعد عصر را . ببینید در كدام یك از این ساعات ، لذت بیشتری از ورزش می برید و كدام برایتان راحت تر است . نوع ورزش و كارهای روزانه تان را هم در نظر داشته باشید . ساعتی را انتخاب كنید كه بتوانید آن را ادامه دهید تا ورزش كردن برایتان به شكل عادت درآید . 

ایجاد عادت ورزش كردن : یك روز به یك جایی میرسید كه ورزش روزانه برایتان مثل نفس كشیدن عادی میشود . در آن زمان است كه نیاز به تغییر و تنوع پیدا میكنید . برای حفظ فعالیت بدنی ، برخی از افراد هر از چند گاهی نوع تمرینات خود و ساعت انجام آن را تغییر میدهند . تغییر و تنوع باعث میشود لذت بیشتری از ورزش ببرید و علاقه و انگیزه بیشتری برای ادامه آن پیدا كنید . اما اگر هنوز به ورزش كردن عادت نكرده اید و از آن غفلت میكنید ، تنظیم یك ساعت خاص برای انجام تمرینات بدنی به شما كمك می كند كه ورزش را نیز جزو عادات زندگی خود درآورید .

تظرات ارسال شده

 • با سلام
  حسینگروپ شما را به تبادل لینک اتومات دعوت می کند
  برای این کار به حسینگروپ آمده و از قسمت منوهای سمت چپ سایت لینک وبلاگ خود را در تبادل لینک هوشمند حسینگروپ قرار دهید
  www.hoseingroup.ir
  e-mail:hoseingroup.ir@gmail.com
  با تشکر
  مدیریت حسینگروپ

کد امنیتی رفرش