مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

از گیاه پاپیروس و فواید و کاربرد آن در گذشته و حال چه میدانید ؟

ما در این بخش شما را با این گیاه عجیب و در عین حال سودمند آشنا میکنیم و برای آشنایی با این گیاه در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید...

پاپیروس گیاهی نی مانند است که بین سه تا ده فوت رشد می کند . ساقه های این گیاه ، بسیار نرم بوده و بعضی اوقات به ضخامت مچ دست انسان است . در بالای این ساقه ها ، شاخه های نرم و نازکی آویزان می باشند که بیشتر شبیه یک دسته موی پشمالو هستند .

برگهای این گیاه خیلی کوچک و ریشه آن خیلی محکم است . مورخ مشهور رومی ، « پلینی » در یادداشتی شرح داده است که پاپیروس در قدیم چطور ساخته میشد :

ساقه های گیاه پاپیروس را ابتدا پوست کَنده ، بعد پهن و مسطح می کرده اند . ساقه وسطی پهن تر و با ارزش تر بوده . بعد این باریکه ها را پهلو به پهلو قرار داده و روی آنها هم از زاویه دیگر یک رشته دیگر از این باریکه ها قرار می دادند و با آب گل آلود رود نیل یا چسب مخصوصی که آرد گندم درست می کردند ، آنها را به هم می چسباندند . اولین چیزی که بشر برای نوشتن درست کرد پاپیروس بود که از گیاهی به همین نام ساخته شد . این گیاه در ۲۰۰۰ سال قبل از مسیح به وسیله مصری ها کشف شد و برای مدتی حدود ۲۵۰۰ سال بعنوان تنها وسیله نگاشتن توسط بشر استفاده می شد .

بعد این ورقه ها را با چکش کاملاً مسطح می کردند ، بعد می گذاشتند تا در آفتاب خوب خشک شود . زمانی کاغذ پاپیروس یکی از کالاهای تجارتی مهم مصری ها به شمار می رفت . حتی تمام گزارش های سیاسی ، مدت چندین قرن ، در روی این کاغذ های پاپیروس نوشته می شده است تا این که پوست نوشتنی جایگزین کاغذ پاپیروس شد .
پاپیروس گیاه مفیدی بود که علاوه بر استفاده ای که ذکر کردیم ، استفاده های دیگری نیز از آن می شد ! 

به عنوان مثال از بافتن ساقه های نازک آن سبد و یا از ساقه های کلفت تر ، حصیر و بادبان درست می کردند و حتی از جوشاندن مغز این گیاه نیز برای درست کردن نوعی غذای فقیرانه استفاده می شد . بنابراین می بینید که این گیاه چقدر در زمان قدیم مفید و با ارزش بوده است.

توضیحات بیشتر و جمع بندی : مصری های باستان از ساقه ی گیاه پاپیروس ، که در کناره ی رود نیل می روید ، برای درست کردن کاغذ استفاده می کردند . آنها این ساقه ها را به صورت نوارهای باریکی می بریدند و تحت فشار قرار می دادند . به این ترتیب ، نوارها مسطح می شدند و صفحه های کاغذ به وجود می آمدند .

جالب است بدانید که کلمه " paper " درانگلیسی و " papier " در فرانسوی ، از نام گیاه پاپیروس " papyrus " گرفته شده است !

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش