مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

اولین دستگاه ضبط صوت

پنجشنبه 01 بهمن 1394

جالبه بدونین که اولین دستگاه ضبط صوت رو توماس ادیسون ساخته بود و اگه مایلین بدونین نحوه ی کار این دستگاه به چه صورت بوده در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید...

اولین دستگاه ضبط صدا به وسیله « توماس ادیسون » در سال ۱۸۷۷ ساخته شد . اولین دستگاه ادیسون ، شامل یك سیلندر « استوانه » بود كه با یك دسته می چرخید . این دستگاه یك شیپور و یك سوزنی بینوك یا « استیلوس » هم داشت و در انتهای باریك تر شیپور هم در یك دریچه متحرك قرار داشت . 

امواج صوتی كه از انتهای گشادتر شیپور وارد آن می شدند باعث حركت این دریچه در یك جهت یا در جهت دیگر می شدند . با این دریچه ها سوزن ضمیمه شده بود كه در اثر امواج صوتی به بالا و پایین حركت می كرد . سلیندر ، از یك لایه ورق قلع پوشیده بود و سوزن هم درست مقابل این ورقه قلع تعبیه شده بود و دندانه هائی همانطور كه دسته چرخیده می شد ، شیپور و سوزن ضمیمه با آن را آهسته در امتداد سیلندر حركت می داد . با این ترتیب ضمن آن كه سوزن دفعات بیشماری دور ورقه گردش می كرد ، روی آن خط و شیاره هائی می انداخت . وقتی كسی در این شیپور آواز می خواند یا حرف می زد سوزن بالا و پایین می رفت . وقتی سوزن پائین می رفت شیارهای عمیق تر ، روی ورقه قلع می گذاشت و وقتی بالا می رفت بالعكس این خط ها سطحی تر و كم عمق تر می شدند . این تغییر عمق شیارها الگوی امواج صوتی بود كه از صدای آن شخص گوینده یا خواننده بر می خاست . 

برای گوش دادن صدای ضبط شده در دستگاه ، سوزن و شیپور را به ابتدای شیارها بر می گرداندند . بعد ، همانطور كه سوزن این خط های موجی را تعقیب می كرد ، باعث می شد كه آن دریچه متحرك در شیپور با همان الگو ، شروع به ارتعاش كند . این هم به نوبه خود باعث حركت هوا در شیپور به عقب و جلو و بالاخره همین كیفیت صدائی شبیه صدای اصلی ضبط شده تولید كرده و بیرون می فرستاد .

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش