مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

تقویم ایران تا قبل سال 1304 به صورت تاریخ قمری بوده است که پس از سال 1304 در مجلس تبدیل تاریخ به شمسی تصویب میگردد .

برای مطالعه ی سایر جزئیات این طرح در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید...

بررسی اسناد تاریخی نشان میدهد از سال ۱۳۰۴ هجری شمسی براساس پیشنهاد نماینده تهران در دومین دوره مجلس شورای ملی ، تقویم ایران از هجری قمری به هجری شمسی تبدیل شده است .

طبق اسناد موجود در مجلس شورای اسلامی در آن سال ، وحیدالملک نماینده تهران ، طرحی را با همراهی شماری دیگر از نمایندگان در خصوص تغییر تقویم از قمری به شمسی ارائه میکند ، اما مجلس صرفاً اجرای آن در ادارات دولتی را به تصویب می رساند و اجرای آن به طور عمومی را به وقت دیگری موکول می کند . به نوشته فصلنامه پیام بهارستان ، تقویم رایج در ایران ، تقویم هجری قمری بود که از قرن هفتم هجری با نوعی تقویم دوره ای دوازده حیوانی درآمیخت و تا سال ۱۳۰۴ شمسی که قانون اصلاح تقویم از تصویب مجلس شورای ملی گذشت ، مبنای زندگی روزانه مردم ایران و نظام اداری حاکم بود . به موجب این قانون مصوب سال ۱۳۰۴ ادارات دولتی ، بنگاه ها ، مؤسسات اداری و اقتصادی و تجار و کسبه موظف شدند به جای ماه های حمل ، ثور ، جوزا ، سرطان ، اسد ، سنبله ، میزان ، عقرب ، جدی ، از ماه های فارسی فروردین ، اردیبهشت ، خرداد ، تیر ، مرداد ، شهریور ، مهر ، آبان ، آذر ، دی ، بهمن ، اسفند استفاده نمایند ، که شش ماه اول را سی و یک روز ، پنج ماه دوم را سی روز و ماه آخر را ۲۹ روز و همچنین سال های کبیسه را ۳۰ روز انتخاب نمودند و این تقویم به عنوان تقویم رسمی ایران پذیرفته شد .

سندی که در این جا ارائه می شود مربوط به سال ۱۳۲۸ق/ ۱۲۸۷ ش است و در واقع طرحی است قانونی که توسط میرزا عبدالحسین خان وحیدالملک ، وکیل طهران در سال ۱۳۲۸ق مبنی بر تغییر قید تاریخ کلیه معادلات و مبادلات مشترک عمومی از تاریخ قمری به تاریخ شمسی به مجلس شورای ملی پیشنهاد شده است . آن زمان هنوز فضای تغییر تقویم نبود ، اما به هر روی این سند نشانگر آن است که این امر از سال ها پیش از سال ۱۳۰۴ مورد توجه شماری از نمایندگان که ذیل این طرح نامشان آمده، بوده است . این سند مربوط به دوره دوم مجلس شورای اسلامی است .  

در نامه وحیدالملک آمده است : « چون کلیه ادارات دولتی محاسبات خودشان را از روی تاریخ برجی معین کرده اند و تمام مستخدمین ادارات رسمی دولتی حقوق و معاملاتشان به همان نسق تأدیه و جاری میشود و برخلاف ادارات غیررسمی و معاملات عمومی از روی شهور قمری است ، لذا اختلاف کلی از این رو حاصل و موجب ضرر عموم مستخدمین دولتی در معاملات می شود . محض رفع این اختلاف طرح ذیل را به طریق طرح قانونی پیشنهاد مجلس مقدس مینمایم .  

۱) ابتدای هر سال در معاملات سالیانه اول برج حمل خواهد بود .  

۲) عموم معاملات ماهیانه از روی بروج محسوب خواهد بود ؛ توضیح : مقصود از معاملات قراردادهایی است که در آن قید مبلغ شده باشد ، از قبیل اجاره و استجاره اجرت و حقوق کارگران و مستخدمین و منافع تجارتی و صرافی و غیره .  

۳) مواد اول و دوم از اول حمل ۱۳۲۸ در تمام ممالک محروسه ایران مجری خواهد شد . »  

حاجی محمد هاشم زاده ، متین السلطنه ، حاجی محمد اسماعیل کاشف ، مرتضی جلالی ، اسماعیلی عزالملک ، محمد خراسانی ، اسماعیل الهشترودی ، دکتر علی خان ، سلیمان وثوق کیخسرو ، نتیجه بررسی طرح در زیر آمده است :  

« مجلس شورای ملی ، تاریخ ۱۲/ شهر صفر/ ۱۳۲۸ ، از کمیسیون مبتکرات به اداره ریاست مجلس ، نمره ۰۸ راپورت کمیسیون مبتکرات راجع به طرح آقای وحیدالملک موافق صورت جلسه کمیته مبتکرات در تاریخ پنجم ۱۳۲۸  

طرح آقای وحیدالملک راجع به تغییر و قید تاریخ کلیه معاملات و مبادلات مشترکه عمومی از تاریخ قمری به تاریخ برجی و شمسی در کمیسیون مبتکرات مطرح مذاکره گردید آن طرح اگرچه اساساً قابل توجه است ولی برای جریان آن فیما بین عموم ، عجالتاً به اشکالاتی تصادف خواهد شد . لذا نظر به ملاحظات عمیقه کمیسیون بالفعل اظهار عقیده خود را در اجرای این طرح ساکت گذاشته اجرای آن را به طور عمومی به وقت دیگر میگذارد ولی لازم میداند که در تمام دوایر دولتی به موقع اجرا گذاشته شود .

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش