مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

آر کیو کد و آشنایی با آن

سه شنبه 24 شهریور 1394

امروزه روی برخی از کالاها شاهد کیو آر کد میباشیم که این کدها شامل اطلاعاتی در مورد شرکت و یا کالا میباشد و کافیست با استفاده از گوشی دوربین دار و عکس برداری از این کد به این اطلاعات پی ببریم

حال برای آشنایی بیشتر با این کدها و نحوه ی کاربرد آن در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید...

QR Code روشی است برای کدگذاری مطالب مختلفی مانند نام ، ایمیل ، آدرس سایت ، کد محصول ،توضیحات و ... که حاصل آن یک تصویر است . این تصویر با استفاده از اکثر گوشی­ های دوربین­ دار قابل فهم است و همین امر باعث شده شرکت­ ها و افراد زیادی از این کد بر روی محصولات و کارت­ های ویزیت استفاده کنند .

QR Code ( بخوانید کیو آر کد ) مخفف کلمه Quick Response Code به معنای کد با پاسخ دهی سریع است . این نوع کد از نوع کدهای ماتریسی یا همان کدهای دو بعدی ( 2D Code ) است که در سال 1994 توسط شرکت تویوتا برای استفاده در خط تولید ابداع شد . اخیراً QR Code به دلیل توانایی ذخیره حجم زیادی از اطلاعات و سرعت خواندن فوق العاده آن بیشتر مور­د استفاده قرار می گیرد .
موارد استفاده QR Code : در ابتدا QR Code برای ردیابی قطعات در تولید خودرو استفاده میشد ولی امروزه در بسیاری از موارد از جمله برای پیگیری اجناس در تجارت ، پیگیری بسته ­ها در خطوط پستی ، استفاده در کارت­ های ویزیت برای دسترسی سریع مخاطب به آدرس سایت ، ایمیل شخص و ... استفاده می شود . 

از دیگر موارد کاربرد کیوآر کد میتوان به : کد کردن SMS ( در این حالت شما بعد از اسکن QR کد میتوانید sms را ارسال کنید . شاید فکر کنید این مورد کاربرد زیادی ندارد ولی آیا تا به حال برایتان پیش نیامده که یک آگهی دیده باشید و نوشته باشد کد **** را به شماره ********** sms کنید تا اشتراک شما فعال شود ؟! در این موقع یک QR کد کوچک می تواند شما را از دردسر تایپ شماره و کد خلاص کند .

( کد کردن شماره ) : با این کار شما با اسکن کردن کد می توانید شماره را ذخیره کنید و یا به آن زنگ بزنید و مسلماً دردسر اشتباه نوشتن شماره را نخواهید داشت .

( QR کد کردن لایک صفحه فیس بوک شما ) : با اسکن اینجور QR کدها شما به سادگی می توانید صفحه فیس بوک آن شرکت یا محصول و ... را لایک کنید . ) 

توجه : این موارد تنها کاربرد های QR کد نیستند و اگر اندکی در اینترنت جستجو کنید می­ توانید خلاقیت­ های جالبی در استفاده از QR کد ببینید . به طور مثال یک سایت دانلود اپلیکیشن موبایل برای لینک دانلود هر اپ یک QR کد در نظر گرفته بود که بازدید کننده با اسکن آن یک راست برنامه را بر روی گوشی خود دانلود کند .

شکل ظاهری QR Code : QR Code از مربع های کوچک سیاه و سفید درست شده است که بسته به نسخه ( Version ) آن دارای سایز متفاوتی هستند . به طور مثال نسخه 1 آن 21×21 و نسخه 2 آن 25×25 می باشد . البته شایان ذکر است که ترفندهایی برای اضافه کردن تصویر و رنگ به QR Code وجود دارد . یکی از این ترفندها استفاده از قدرت خطایابی QR Code هست . ورژن های مختلف کیو آر کد به همراه توضیحات  قابلیت ذخیره سازی اطلاعات در QR Code  میزان اطلاعات ذخیره شده در QR Code بستگی به نوع اطلاعات ( عدد ، حروف و ... ) ، نسخه ( Version ) آن و درصد خطایابی آن دارد .

خواندن QR Code : شاید بتوان گفت یکی از مهمترین عوامل رواج یافتن QR Code وجود دوربین در گوشی­ های همراه است . برای خواندن QR Code کافی است یکی از برنامه کاربردی QR code reader را بر روی گوشی نصب کنید و هر وقت نیاز به خواندن این کدها داشتید این برنامه را اجرا کنید و دوربین گوشی را به سمت آن بگیرید . خوشبختانه برای اکثر گوشی­ها برنامه های QR code reader وجود دارد و فقط کافی است اندکی در اینترنت به دنبال آن بگردید .

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش