مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

کنکور و شیوه ی صحیح درس خواندن

چهارشنبه 28 مرداد 1394

کنکور این روزا به عنوان مهمترین مانع برای نوجوانان عزیز محسوب میشه که عبور ازین مانع با موفقیت آرزوی تک تکشونه ... ما هم در این مقاله سعی کردیم به ارائه ی نکاتی در مورد نحوه ی صحیح مطالعه و درس خواندن ، نقشی تو این موفقیت داشته باشیم...

پس در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید...

یکی از بزرگترین دقدغه های ذهنی داوطلبان این است که به چه روشی باید برای کنکور، درس بخوانند . آیا باید متفاوت از دوران مدرسه درس بخوانند ؟  آیا حتما " باید از کلاس های کنکور و روش های تستی استفاده کنند ؟ آیا باید از کتابها و جزوات خاصی استفاده کنند ؟ آیا باید خط به خط مطالب را حفظ کنند ؟ آیا باید شب و روز درس بخوانند ؟ آیا باید از خواب و خوراک و ورزش و تفریح بگذرنند ؟ چه باید کرد ؟ کدام راه به موفقیت در کنکور ختم می شود ؟ و .....  از این به بعد سعی می کنم ، جواب این سوالات را به همراه مطالب جدید و دانستنیهای مفید در هر مقاله بگنجانم .  ولی برای شروع ، اضطرار بحث چگونگی درس خواندن ، بیشتر محسوس است .  اولا " به علت مهم بودن معدل در کنکورهای سال آینده ، باید در طول تحصیل بسیار خوب و عمیق درس بخوانید و با معدل عالی دیپلم بگیرید ، در راستای همین برنامه سازمان سنجش هم با مفهومی کردن سوالات در یکی دو سال اخیر داوطلبان کنکور را به خواندن دقیق کتب درسی و عدم استفاده از روشهای کوتاه و تستی تشویق کرده است . این جملات را شاید خیلی شنیده باشید :  کنکور خیلی سخت بود !!! سوالات وقت گیر بود ، هر چی حل می کردم به جواب نمی رسیدم !!!  همه ی اونارو حفظ بودم ولی نمی تونستم از 4 گزینه یکی رو انتخاب کنم !!!  بعضی سوالا اصلا " از کتاب نبود !!! و ....  چرا ؟ چرا اینگونه شده ؟ چرا داوطلبان نمی توانند آن طور که باید و شاید به سوالات جواب دهند؟ 

بعد از بررسی سوالات 10 سال گذشته ی کنکور و مقایسه و تحلیل روند سوالات به این نتیجه رسیدیم که سوالات به سمت مفهومی و دقیق شدن پیش می روند ، یعنی کاملا " از کلیشه ای بودن خارج شده اند .  همچنین سازمان سنجش تصمیم گرفته است ، دقیقا " فقط از متون ، مثال ها و تمارین کتب درسی و مطالب مفهومی وابسته به آنها سوال طرح کنند . گزینه ها را طوری طراحی کنند که فقط کسانی که آن مطلب را کامل فهمیده و یادگرفته اند ، بتوانند از بین گزینه ها درست ترین را انتخاب کنند . در سوالات ، کاملا " مشهود است که داوطلبان باهوش تر ، پرتلاش تر ، ماهرتر ، دقیقتر و بهتر را غربال خواهند شد . متاسفانه چون برخی مراکز پیش دانشگاهی و دبیرستان ها و مخصوصا " کلاس های کنکور دانش آموزان را به سوی سطحی خواندن و حفظ کردن مطالب سوق می دهند و دانش آموزان به جای اینکه دروس را تشریحی و دقیقتر بیاموزند و نقاط ضعف خود را مرتفع کنند ، روش تستی خواندن و نحوه ی تست زدن را می آموزند . در این میان سازمان سنجش برای مقابله با این نظام غلط و غیر اصولی ، سیاست هایی ( مفهومی ترکردن سوال ها و تاثیر معدل نهایی سال سوم متوسطه ) را در پیش گرفته است تا داوطلبان برای فراگیری دقیق و عمیق درس ها ارزش بیشتری قائل شوند . 

چگونه باید برای کنکور درس بخوانیم ؟ در ادامه ی صحبت های قبل ، حال به اینجا می رسیم که آیا در واقع ، راهکارهای عملی برای درس خواندن وجود دارد که منجر به موفقیت در کنکور شود ؟  بله !!! 

الف ) باید در طول سال تحصیلی حداکثر استفاده را از مدرسه ، کلاس ها ، معلمین و دانش آموزان زرنگ کلاس بکنیم .  چگونه ؟؟؟

1 - قبل از کلاس ، روزنامه وار درسی را که قرار است تدریس شود را می خوانیم . 

2 - خیلی خوب و دقیق به درس و صحبتهای معلم ( که باعث بهتر جا افتادن مطلب می شود ) گوش می کنیم و فعالانه نکات مهم و اشکالات خود را یادداشت می کنیم . 

3 - در آخر کلاس تمام اشکالاتی را که در ذهنمان است را می پرسیم .  ( تا اینجا 60% یادگیری انجام شده است ) حال 40% بقیه :

4 - دروس آن روز را همان روز می خوانیم و برخی تمرین های کلیدی را انجام می دهیم تا درس و کاربرد آن کاملا " جا بیفتد و به بهترین وجه در حافظه حک شود . 

5 - دوره ی دروس و تکمیل تمرین های حل نشده را به روزی که فردای آن ، این دروس را داریم موکول می کنیم . 

6 - حل تست ها و تمارین بیشتر را به روزهای تعطیل و جمعه موکول می کنیم . 

7 - برخی مطالب ( مانند لغات زبان ، مترادف های فارسی ، تاریخ ادبیات ، نام اشخاص و مکان ها و تاریخ حوادث مهم ، فرمول های ریاضی و فیزیک و ... ) را یادداشت کرده ، در وقت های تلف شده ( داخل مترو یا اتوبوس ، زنگ تفریح و زنگ های بیکاری ، منتظر ماندن در مکان های مختلف ) مرور می کنیم . 

ب) باید از منابع موثق و مفید برای درس خواندن استفاده کنیم .  چگونه؟؟؟ 

به تاکید موکد سازمان سنجش ، طراحان سوالات کنکور باید از متن کامل کتاب های درسی تدریس شده در دبیرستان و پیش دانشگاهی سوال دربیاورند ، مخصوصا " در 2 - 3 سال اخیر که از قسمت های بسیار ساده ی کتاب ها ( فیزیک ، در کنکور 84 ) چند سوال مفهومی درآورده بودند که نزدیک به 85% دانش آموزان نتوانسته بودند به آن جواب دهند . پس واضح و مشخص است که اکثریت داوطلبان به متن کتاب ها اصلا " اهمیت نمی دهند . 

اکثر داوطلبان با متن کتابها اینگونه برخورد می کنند : 

زبان و ادبیات فارسی : از تاریخ ادبیات ، فقط اسم نویسنده و نام کتابها را حفظ می کنند .  درمورد نثرها فقط کلمات مهم و خود آزمایی ها را می خوانند . در مورد شعرها به معنی شعر و اصطلاحات مهم اکتفا می کنند . درحالی که ، برای پاسخ دادن به سوالات ادبیات (بخصوص در 3 - 4 سال اخیر ) باید به همه ی کتاب مسلط می بودیم ، چگونه ؟؟؟ : 

1 - تمام درآمدها و تاریخ ادبیات ها را خط به خط می خوانیم و به همه ی نکاتش از قبیل املا ، نگارش ، صنایع ادبی اشاره شده ، نام مکانها ، اشخاص و  سبک ادبی آنها ، کتب ، تاریخ حوادث و وقایع و . . . توجه می کنیم ، و موارد مهم را فیش برداری می کنیم .

2 - متن تمام درس ها چه شعر ، چه نثر ، چه داستان و . . . را خط به خط می خوانیم و موارد زیر را در هنگام خواندن بکار می بریم :

- دور کلمات مهم از نظر املایی خط می کشیم . 

- زیر کلمات مهم از نظر معنایی خط می کشیم .

- صنایع ادبی ( مخصوصا " تشبیهات ، تلمیحات ، کنایه ها ، مجازها و . . . ) موجود در متن را با مداد کنار هر جمله می نویسیم .

- قسمت توضیحات را دقیق و کامل می خوانیم و تمام معانی آورده شده برای یک کلمه یا اصطلاح را حفظ می کنیم ، نه یک یا دو معنی را . 

3 - از معلم خود می خواهیم تمام خود آزمایی ها و پرسشهای آخر درس را تک به تک حل کند و در مورد آنها سر کلاس صحبت کند !!! چون در کنکور 2 سال پیش دقیقا " از شعری که اصلا " در کتاب های درسی نبود سوالی داده بودند که حتما " باید آن شعر را همراه با معنی و مفهوم آن بلد می بودی تا بتوانی پاسخ آن تست را بدهی ، بعد از بررسی متوجه شدیم که در یکی از خود آزمایی ها فقط گفته بود فلان شعر را در کلاس بخوانید و در مورد آن بحث کنید . 

4 - اعلام و فهرست منابع و اشخاص و مکان ها را از آخر هر کتاب بخوانید و فیش برداری کنید . 

5 - کتاب زبان فارسی ( دستور یا گرامر ) را خط به خط بخوانید ( فقط به خواندن تعاریف اکتفا نکنید ) و تمام مثال ها و تمرین های موجود را حل کنید ، قواعد را حفظ نکنید بلکه یاد بگیرید تا بتوانید در هنگام نوشتن و خواندن متون دیگر از این قواعد استفاده کنید و برای جلوگیری از پدیده ی فراموشی ، به دوره ، از روی کتاب درسی خودتان ، فیش برداری های خودتان و تست های سال های قبل بپردازید . 

عربی : اکثر داوطلبان به هیچ عنوان از کتاب درسی استفاده نمی کنند ، چون این درس در پیش دانشگاهی ( بجز در رشته ی انسانی ) تدریس نمی شود ، کتب عربی به فراموشی سپرده می شوند و همه به خواندن یک کتاب کمک درسی یا جزوه و زدن تستهای طبقه بندی قناعت می کنند ، در حالی که در سال های اخیر خیلی به ترجمه و درک مطلب در عربی اهمیت داده شده است و خیلی از تست های قواعد هم در صورت معنی کردن درست سوال و گزینه ها حل می شوند . پس باید به کل کتاب اشراف داشته باشید . اما چگونه ؟؟؟ 

1 - ابتدا باید قواعد هر درس را از روی کتاب و جزوه ی مدرسه بخوانیم . 

2 - تمرین های هر درس را بدون نگاه کردن به پاسخ ها حل می کنیم و تک تک آنها را در طول حل کردن معنی می کنیم . 

3 - بعد از جا افتادن قواعد ، متن آن درس را خط به خط می خوانیم و جملات را تجزیه و تحلیل و معنی می کنیم . 

4 - سعی کنید معنی کلمات را در جمله یاد بگیرید تا بهتر در ذهن بماند .

5 - تستهای عربی را به صورت مخلوط بزنید نه به صورت طبقه بندی ، زیرا مثلا " وقتی شما در حال زدن تست مجرورات هستید ، مسلما " ناخودآگاه گزینه ای که کسره دارد را انتخاب می کنید و متوجه نمی شوید بالاخره آن درس را یاد گرفته اید یا نه !!! 

6 - در حین زدن تست ، سوال ها و تک تک گزینه ها را معنی کنید حتی اگر تست ترجمه نباشد و فقط قواعد را در نظر داشته باشد .

امیدوارم این مقاله و راهنمایی ها در بهبود نحوه ی مطالعه و رتبه ی شما در کنکور تاثیرگذار باشد

با آرزوی موفقیت شما در کنکور و کل زندگی

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش