مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

این روزا پیشبینی هیچ اتفاقی ممکن نیست و به همین خاطر جهت اطمینان بیشتر مجبوریم دارایی ها و وسایل نقلیه و حتی خودمون رو بیمه کنیم تا خیالمون راحت تر باشه

تو این مقاله به بررسی بیمه و شرایط و وظایف بیمه شده و بیمه گر می پردازیم

پس در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید...

دانستنی های بیمه :

اصطلاحات مشابه : اصل زیان ، اصل غرامت ، جبران خسارت ، یكی از اصول بیمه است .

طبق این اصل ، بیمه گذار خسارت دیده ، از طریق بیمه باید در همان وضع مالی پیش از وقوع خسارت قرار گیرد نه بیشتر ، زیرا كاركرد بیمه فقط جبران مالی خسارت است و بیمه گذار نباید از بیمه درآمدی به دست آورد . در غیر این صورت او انگیزه ایجاد خسارت برای كسب درآمد از آن ، خواهد یافت . در بیمه نامه های اموال معمولا اصل جبران خسارت درج می شود . جبران خسارت در هیچ مورد از مقدار زیان بیمه گذار ، در زمان وقوع خسارت برای موضوع بیمه ، بیشتر نخواهد بود .

اصل حسن نیت :

اصطلاح مشابه : اصل حد اعلای حسن نیت 

حسن نیت وظیفه هر دو طرف قرارداد بیمه است اما در عمل ، بیشتر بر عهده متقاضی بیمه یا بیمه گذار قرار دارد زیرا بیمه گر در موقعیتی نیست كه بتواند حقایق مربوط به این قرارداد را مخفی كند . نقض حسن نیت در شكل هایی مانند كتمان حقایق بیمه ای رخ می دهد و باعث بطلان قرارداد می شود . وظیفه حسن نیت در زمان تمدید بیمه نامه مجددا برقرار می شود زیرا این تمدید قرارداد به منزله انعقاد قرارداد بیمه جدید است . در قراردادی كه بر اصل حسن نیت استوار است هر یك از طرفین قرارداد باید اطلاعات یا حقایق موثر بر تصمیم طرف دیگر برای قبول یا رد قرارداد را اظهار كند . درواقع ، اظهار این حقایق ، صرف نظر از خواست یا عدم درخواست طرف دیگر برای اطلاع از آن ، یك وظیفه تلقی می شود . قرارداد بیمه برخلاف قراردادهای تجاری دیگر ، به جای اصل « ضرورت هوشیاری مشتری » ، تابع اصل حسن نیت است زیرا طرفین این قرارداد در موقعیت برابر نیستند و متقاضی بیمه می تواند بیمه گر را یك طرف قراردادی كند كه از حقایق آن اطلاع ندارد . درواقع ، بیمه گر نمی تواند از اطلاعات مربوط به بیمه مورد تقاضا آگاه شود مگر آنكه متقاضی این بیمه ، آنها را اظهار كند . در قراردادهای تجاری دیگر ، مشتری با انجام بررسی لازم ، خود می تواند از اشكالات احتمالی موجود در كالا یا خدمت مورد معامله آگاه شود . بیمه گذار موظف است كه با دقت و صراحت ، در پاسخ به پرسش های بیمه گر ، تمام اطلاعات مربوط به موضوع بیمه را در اختیار او قرار دهد .

اصل نفع بیمه پذیر :

اصطلاحات مشابه : اصل نفع بیمه ای ، اصل نفع قابل بیمه  

نفع بیمه پذیر یك اصل اساسی در بیمه است . طبق این اصل ، شخصی كه قصد تهیه بیمه دارد باید قانونا حق بیمه كردن اموال ، زندگی یا حادثه مورد نظر را داشته باشد . درواقع ، خطر تحت پوشش در بیمه مورد تقاضا باید باعث زیان مالی بیمه گذار شود . برای مثال ، شما مجاز نیستید برای خانه شخص دیگری بیمه آتش سوزی تهیه كنید زیرا خسارت این حادثه باعث زیان مالی شما نخواهد شد . همچنین نمی توانید زندگی شخص دیگری را بیمه كنید مگر آنكه در زندگی او نفعی داشته باشید . بیمه گذار نسبت به بقای آنچه بیمه می كند باید ذی نفع باشد و در ضمن ، بیمه باید برای پوشش حادثه یا خطری باشد كه بیمه گذار از وقوع آن ضرر می كند ( قسمتی از قانون بیمه ) .

اعلام خسارت :

اصطلاحات مشابه : اعلام خسارت و همكاری با بیمه گر

وظایف بیمه شده : بیمه گذار یا ذی نفع بیمه نامه در صورت وقوع حادثه درخواست بیمه گذار ، بیمه شده یا ذی نفع بیمه نامه برای دریافت خسارت یا مبلغ بیمه ، با عمل اعلام خسارت انجام می شود . خسارت اعلام شده به شرطی پرداخت می شود كه خطر تحت پوشش علت وقوع خسارت یا مقصر شناخته شدن بیمه گذار باشد . بیمه نامه وظایف شخص در زمان وقوع خسارت یا حادثه مانند اعلام كتبی خسارت و اثبات آن و همكاری با بیمه گر در بررسی خسارت را مشخص می كند . اعلام كتبی خسارت با تكمیل فرم اعلام خسارت در اختیار بیمه گذار قرار می گیرد ، انجام می شود .

بیمه گذار موظف است تا پنج روز از زمان اطلاع از وقوع حادثه بیمه گر را مطلع نماید تا ۱۰ روز از زمان اطلاع از وقوع حادثه كیفیت حادثه فهرست اموال نجات داده شده محل جدید آنها و مبلغ تقریبی خسارت را اعلام كند . برای جلوگیری از گسترش خسارت در زمان یا پس از وقوع حادثه كلیه اقدامات لازم را انجام دهد ، بدون اجازه بیمه گر در موضوع بیمه تغییراتی ندهد كه تعیین علت حادثه یا ارزیابی خسارت را مشكل نماید مگر آن كه این تغییرات برای كاهش خسارت و یا رعایت منافع عموم ضروری بوده باشد و ضمن هر گونه همكاری لازم با بیمه گر برای تعیین حدود تعهدات آن تا ۱۵ روز بعد از اطلاع از وقوع حادثه ، فهرست اموال موجود در روز حادثه ، اموال از بین رفته و خسارت دیده و در صورت درخواست بیمه گر قیمت آنها در آخرین زمان پیش از حادثه را اعلام نماید .

امیدوارم مفید بوده باشه و هیچوقت محتاج بیمه نشید

موفق و پیروز باشید...

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش