مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

 

کدام بیماری ها را میتوان از طریق پا فهمید ؟

برخی بیماری ها از جمله دیابت ، نقرس ، سرطان پوست و سرطان ریه را می توان به وسیله ی تغییر شکل ناخن های پا تشخیص داد .

از طریق پا می توان برخی از بیماری ها را تشخیص داد . شما می توانید با کمی دقت متوجه برخی از بیماری های احتمالی مانند دیابت ، مشکلات تیروئید و بیماری قلبی شوید .     

کف پا خشک و پوسته شده : در این شرایط فرد دچار مشکلات تیروئید است ؛ به ویژه اگر مرطوب کردن پوست پا تأثیری نداشته باشد . زمانی که غده تیروئید به درستی هورمون ترشح نمی کند ، ممکن است پوست دچار خشکی شدید شود . به گفته یک متخصص ، زمانی که فرد روی کف پای خود ترک مشاهده می کند که با وجود استفاده از مرطوب کننده ، خشکی آن رفع نمی شود باید وضعیت تیروئید فرد بررسی شود . ناخن های شکننده انگشت پا نیز می تواند از علایم مشکلات تیروئید باشد .

انگشتان بی موی پا : احتمالاً ، بیماری رگ های خونی وجود دارد . کاهش ناگهانی مو روی انگشت پا ، می تواند نشانه گردش خون ضعیف باشد که به علت بیماری عروقی محیطی به وجود می آید . علایم این بیماری شامل کاهش رشد مو روی پاست . بنفش شدن انگشتان پا یا نازک و براق شدن پوست پا نشانه کم خونی است .

زخم التیام پیدا نمی کند : احتمالا ، دیابت وجود دارد میزان گلوکز کنترل نشده می تواند به اعصاب آسیب برساند و گردش خون را ضعیف کند بنابراین خون به کف پا نمی رسد . زمانی که خون به زخم موجود در پا نرسد پوست به درستی التیام پیدا نمی کند . بسیاری از افراد از همین طریق به بیماری دیابت خود پی می برند . علایم دیگر دیابت می تواند شامل بی حسی و سوزن سوزن شدن پا باشد . در این شرایط از پزشک بخواهید میزان قند خون شما را بررسی کند .

انگشت شست ، بزرگ و دردناک و متورم شده است : این علامت می تواند نشانه بیماری نقرس باشد که نوعی آرتریت است و اغلب مفصل انگشت بزرگ پا را درگیر می کند . مواد غذایی غنی از پورین ماده ای موجود در گوشت قرمز ، ماهی و برخی مشروبات الکلی می تواند با افزایش میزان اسید اوریک در بدن باعث ایجاد این مشکل شود . به طور معمول اسید اوریک از طریق ادرار دفع می شود اما در برخی از افراد در انگشت بزرگ پا یا قوزک پا تراکم پیدا می کند و بیمار با مفصل متورم ، سفت شده و قرمز و بسیار دردناک از خواب بیدار می شود . در این موارد پزشک داروهای ضدالتهابی را برای تسکین کوتاه مدت تجویز و برای پیشگیری برنامه غذایی کم پورین ( purine ) را توصیه می کند . از طریق پا می توان برخی از بیماری ها را تشخیص داد .

خط های ریز و کوچک زیر ناخن انگشت پا : احتمال عفونت دیواره داخلی قلب وجود دارد . این خط ها می تواند به علت رگ های آسیب دیده باشد . این مشکل زمانی رخ می دهد که لخته کوچک خون به مویرگ های ریز آسیب می رساند . محققان می گویند بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی هستند ، بیماران مبتلا به اچ آی وی و دیابتی ها ، افرادی که بیماری قلبی دارند و یا سیستم ایمنی ضعیف دارند یا از دستگاه ضربان قلب پیس میکر (pace maker) استفاده می کنند ، در معرض خطر عفونت دیواره داخلی قلب قرار دارند که در صورت درمان نشدن به سکته قلبی منجر می شود .

پاچماقی : احتمال سرطان ریه یا بیماری قلبی وجود دارد . پاچماقی علامتی است که در انگشت پا و دست بروز می کند و با سرطان ریه ، عفونت مزمن ریه ، بیماری قلبی یا بیماری روده ای ارتباط دارد . ریه و بیماری قلبی ، مقاومت عروقی را کاهش می دهد و در پی آن جریان خون در رگ های کوچک در پا و دست افزایش پیدا می کند . به این ترتیب بافت ها متورم می شود و پا ظاهر چماقی پیدا می کند . ( انگشتان دست و پا گردتر و پهن تر می شود . )

ناخن های منحنی : احتمال ، پسوریازیس زیاد است . سوراخ های ریز ، شیارها و خطوط می تواند نشانه بیماری پوست پسوریازیس باشد . اگر چه اغلب افرادی که دچار پسوریازیس ناخن می شوند ، پسوریازیس پوستی هم دارند . علایم دیگر شامل لکه های سفید و خط های افقی روی ناخن است .

ناخن قاشقی شکل : احتمالاً ، لوپوس یا کم خونی وجود دارد . آیا فرورفتگی ناخن انگشت پا به قدری است که قطره آب در آن باقی می ماند ؛ این حالت می تواند نشانه کمبود آهن یا تولید بیش از حد آهن در بدن باشد . همچنین احتمال بیماری رینود که بر روند خون رسانی انگشتان دست و پا تأثیر می گذارد ، وجود دارد . ناخن های قاشقی شکل اغلب در نوزادان دیده می شود اما در همان سال های اول زندگی حالت طبیعی به خود می گیرد .

خط مستقیم زیر ناخن شست پا : احتمال سرطان پوست است ، گاهی ملانوها که سرطان پوستی است ، در قسمت های پنهان بدن از جمله چشم و دهان ظاهر می شود .

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش