مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

 

عوامل کمتر شناخته شده سکته قلبی را بهتر بشناسیم

عصبانیت شدید امکان بروز حمله قلبی را افزایش میدهد . وقتی صحبت از حمله قلبی به میان میآید ، بیش از هرچیز به یاد کلسترول و فشارخون بالا و مصرف دخانیات میافتیم . درست است که این عوامل جزو دلایل اصلی سکته قلبی محسوب میشود ، اما نباید از عوامل دیگری که کمتر در موردشان صحبت میشود غافل شد . چون از عصبانیت گرفته تا انجام ورزشهای بدنسازی میتواند عاملی برای حمله قلبی باشد .    

5 عامل کمتر شناخته شده سکته قلبی را بهتر بشناسیم


افزایش ترشح آدرنالین خون خطر سکته قلبی را بالا میبرد : عصبانیت شدید و ناگهانی این روزها کم نیستند ، تعداد افرادی که به ناگاه از کوره در میروند و مانند آتشفشانی از خشم فوران میکنند ، اما همین عصبانیت ناگهانی بلای جان قلب است ، در نتیجه توصیه میشود در همه حال خونسردی خود را حفظ کنید . نتایج یک پژوهش در استرالیا نشان میدهد ، خشم و از کوره در رفتن امکان خطر سکته قلبی را بالا میبرد . به عقیده این محققان ، عصبانیت شدید امکان بروز نوع خاصی از انفارکتوس به نام « تاکو تسوبو » (Tako-tsubo) را فراهم میکند .    

چرا و چگونه ؟ زمانی که به یکباره از کوره در میروید ، بدن ، آدرنالین ترشح میکند و این هورمون ضربان قلب را بالا میبرد . متاسفانه میزان بالای آدرنالین برای سلول های قلبی سمی است . اگر رگهای خونی از قبل دچار اشکال و تنگی باشد ، نمیتواند مایحتاج قلب برای ادامه تپش را فراهم سازد . در نتیجه قلب دچار حمله ناگهانی میشود . 

 

استرس و اضطراب : اضطراب بیش از حد اضطراب مداوم ردپای خود را روی پوست ، گوارش و سر به جا میگذارد و به قلب نیز رحم نمیکند . استرس زیاد در افرادی که مشکلات قلبی مانند فشار خون بالا دارند خطر گرفتگی عروق و انفارکتوس را بالا میبرد .    

چرا و چگونه ؟ استرس فشار وارده به قلب و در نتیجه نیاز به اکسیژن را افزایش میدهد . درست مانند یک خودرو که در سرعتهای بالا به سوخت بیشتری نیاز دارد . زمانی که بدن دچار استرس میشود ، هورمونهایی که ضربان قلب را بالا میبرد بیشتر ترشح میشود . اگر رگها به دلیل مصرف دخانیات یا دیابت و موارد دیگر در معرض گرفتگی باشد ، قلب به میزان کافی سوخت یعنی اکسیژن برای رویارویی با این سرعت بالا دریافت نمیکند و در نتیجه دچار اشکال میشود .

     

رابطه جنسی غیرعادی : امکان سکته قلبی در حین رابطه جنسی بیش از حد پرحرارت امکانپذیر ، اما چندان شایع نیست . محققان آمریکایی سلامت" target="_blank">سلامت قلب ، گروهی از مردان بین 50 تا 60 سال را قبل و بعد از رابطه جنسی مورد بررسی قرار دادند . محققان مشاهده کردند که در یک درصد افراد شرکت کننده خطر بروز سکته قلبی بعد از رابطه جنسی پرحرارت به میزان 7/2 درصد افزایش مییابد .    

چرا و چگونه ؟ این مورد بسیار نادر است اما باید بدانید که رابطه جنسی نیز مانند ورزش باعث افزایش ضربان قلب میشود . در نتیجه افرادی که قلب حساس و ضعیفی دارند باید هوشیارتر باشند . اگر این افراد به درستی داروهای مربوط به قلب را مصرف کنند ، حواسشان به شیوه تنفسشان باشد و موارد منع مصرف داروها را رعایت کنند میتوانند احتمال بروز این مشکل را به حداقل برسانند . توجه داشته باشید که هر نوع تنگی نفس یا درد در قفسه سینه بعد از فعالیت جنسی ( حتی دردهای خفیف ) باید مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد .

  

مصرف بیش از اندازه فست فود یکی از عوامل بروز سکته قلبی است : مصرف بیش از اندازه چربی انواع پنیرها ، سسها ، فست فودها و... سرشار از چربی است . اگر عادت به خوردن مواد غذایی اینچنینی دارید ، حواستان به سلامت" target="_blank">سلامت قلبتان باشد . نتایج پژوهشی که روی 1968 قربانی سکته قلبی انجام شده ، نشان میدهد 158 نفر از این قربانیان 26 ساعت قبل از حادثه غذای چرب مصرف کرده بودند .    

چرا و چگونه ؟ به عقیده محققان ، مصرف یک وعده غذای چرب باعث بروز سکته قلبی نمیشود . اما اگر به خوردن این قبیل غذاها عادت دارید بهتر است بدانید که کلسترول خونتان بالا رفته و خطر تصلب شرایین یعنی مسدود شدن عروق افزایش پیدا میکند و در این صورت نیز راهی جز سکته قلبی باقی نمیماند .  

   

ورزشهای مقاومتی مانند بدنسازی : شکی نیست که ورزش برای سلامت" target="_blank">سلامت مفید است ، اما به شرطی که با توجه به شرایط جسمیتان ورزش مناسبی انتخاب کرده باشید . به طور کلی ، بهتر است ورزشهای استقامتی مانند پیاده روی یا دوچرخهسواری را برای سالم بودن انتخاب کنید . این ورزشها برای افزایش سلامت قلب مفید است و باعث کاهش عوامل بروز سکته قلبی مانند کلسترول یا فشار خون میشود . در عوض ورزش های مقاومتی مانند بدنسازی این تاثیر را به جا نمیگذارد . توجه داشته باشید در حین بلند کردن وزنه های سنگین ، فرد نفس خود را حبس میکند . اگر این افراد سابقه فامیلی داشته باشند و از سلامت قلبی بالایی برخوردار نباشند باید بیشتر احتیاط کنند .    

چرا و چگونه ؟ انجام ورزش های مقاومتی که باعث بسته شدن دهان میشود مانع از رسیدن اکسیژن کافی به قلب میشود چون تنفس به درستی انجام نمیشود . در نتیجه در افرادی که قلب حساس و آسیب پذیری دارند باعث افزایش خطر سکته قلبی میشود . اگر تصور میکنید قلب آسیب پذیری دارید بهتر است ابتدا ورزش مورد نظر را به صورت آزمایشی انجام دهید تا نوع و تاثیر آن را روی جسمتان مشاهده کنید .

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش