مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

 

خون دماغ و نکاتی در مورد آن

خونریزی بینی که به خون دماغ نیز معروف است ، مشکلی شایع است ، به گونه ای که تخمین زده شده بیش از ۵۰ درصد مردم در طول زندگی دچار خون دماغ شده اند . اطلاعات بیشتر و راهکارهایی برای بند آوردن ریزش خون از بینی را در ادامه بخوانید .    

خون دماغ  وقتی به مقدار زیاد باشد میتواند فرد را دچار ترس کند ، وحشت از اینکه به چه دلیل بینی خونریزی میکند معمولاً استرس زیادی بخصوص در کودکان ایجاد میکند .    

علت خون دماغ شدن : « معمولاً خونریزی بینی خطرناک نیست بجز مواردی که میزان خونریزی زیاد باشد که در برخی مواقع حتی ممکن است باعث ایجاد شوک در افراد شود ، در مواردی خاص هم که مقدار خونریزی بسیار بالا باشد ممکن است خون ، از مجرای اشکی که گوشه چشم را به درون بینی متصل میکند به بیرون تراوش کند ، احتمال دارد که خونریزی از بینی دلیل خاصی نداشته باشد ، اما در برخی موارد بر اثر تورم در نواحی درون بینی که بر اثر سرماخوردگی یا خشک بودن هوا به وجود میآید یا حتی انحراف تیغه بینی بروز میکند . »    

علل خونریزی بینی  مصرف بعضی داروها مانند آسپرین یا وارفارین سبب ایجاد اختلال در سیستم انعقاد خون شده و احتمال وقوع خون دماغ را بالا میبرند ، همچنین وارد شدن جسم خارجی به بینی و بیماریهای خونی و اشکال در سیستم انعقاد خون و حتی مصرف الکل ممکن است موجب خونریزی بینی شود .    

درمان خون دماغ  در این گونه مواقع معمولاً سیستم انعقاد خون در بدن خود به خود فعال میشود و با ایجاد لخته خون سبب توقف خونریزی میشود ، گرفتن محکم بینی با انگشت شست و اشاره به مدت 5 دقیقه سبب توقف خونریزی میشود ولی چنانچه خون دماغ متوقف نشد میتوان این کار را به مدت 10 دقیقه انجام داد و پس از خونریزی هم نباید بینی را دستکاری کرد یا حتی نباید فین کرد .    

گفتنی است قطره « فنیل افرین » یا « نفازولین » نیز برای بند آمدن خون دماغ کمک کننده خواهند بود ، در برخی مواقع هم میزان خونریزی به اندازه ای است که حتی ممکن است پشت حلق جمع شود ، در این صورت برای به وجود نیامدن حالت تهوع و استفراغ بهتر است از دراز کشیدن خودداری کرده و در حالت نشسته کمی سر بیمار به جلو متمایل باشد . » ۵۰ درصد مردم در طول زندگی دچار خون دماغ شده اند .   

درمانهای پزشکی خون دماغ اگر با انجام اقدامات گفته شده خونریزی بند نیامد ، بیمار باید به پزشک مراجعه کند تا علت دقیق خون دماغ مشخص و درمان لازم انجام شود .    

گذاشتن تامپون در بینی به نحوی که کل سوراخ بینی را پر کند از درمانهایی است که معمولاً برای جلوگیری از خون دماغ انجام میشود ، در این حالت پزشک باندی با طول بلند و آغشته به پماد را وارد سوراخ بینی میکند ، وجود این باند سبب میشود به ناحیه خونریزی فشار وارد شده و خونریزی متوقف شود ، معمولاً پزشکان این تامپونها را بعد از 48 ساعت از بینی خارج میکنند .    

چنانچه مویرگهای متعددی عامل خون دماغ باشند باید از کوتر شیمیایی استفاده شود ، با استفاده از این روش با کمک نیترات نقره حرارت بالایی در منطقه به وجود آمده و در نتیجه آن ، منطقه مورد نظر دچار سوختگی شده و زخمی میشود ، با گذشت زمان و صبوری بیمار، زخم بتدریج خوب شده و خون دماغ کاملاً بند خواهد آمد .    

در صورتی که خون دماغ به وسیله یک رگ بزرگ و مشخص ایجاد شده باشد باید از « کوتر الکتریکی » استفاده کرد که در بین عوام به سوزاندن رگ معروف بوده و از دستگاهی شبیه هویه استفاده میشود و در نتیجه این کار نیز زخمی ایجاد میشود که پس از 10 روز بهبود یافته و خونریزی کاملاً قطع میشود . »    

اگر خونریزی از قسمت خلفی باشد ، پزشکان از تامپون خلفی برای بندآمدن خون دماغ استفاده میکنند ؛ بدین صورت که تامپون را در عقبترین قسمت بینی یعنی دقیقاً همانجایی که به حلق متصل میشود قرار میدهند . لازم به ذکر است قرار دادن تامپون خلفی ممکن است با عوارض قلبی یا ریوی همراه باشد و از آنجایی که معمولاً افراد مسن نیاز به این درمان دارند ، باید حتماً درمان مذکور در مراکز درمانی مجهز انجام شود . »

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش